Bulldog boys set records at Twilight Meet
     2012-04-27      By Gering Citizen    news@geringcitizen.com
SCOTTSBLUFF — Although Gering and Laramie, Wyo. boys tied for fifth place with 57 points each in the Western Nebraska Twilight Track and Field Meet in Scottsbluff Friday night, the Bulldogs managed to set a school record in the boys’ relay event.

Gering’s 4x400 team of Dillon Wademan, Ryan Schwartzkopf, Dillon DeMott and Danny O’Boyle set a record with a time of 4:24.15, breaking the previous record set in 1990. O’Boyle also broke his own school record in the 400 Meter Dash more than a full second head of the pack at 49.80.

The Scottsbluff boys’ team ended the evening in second place with an overall score of 94 points, just behind Cheyenne Central, who won with a score of 108. Alliance was in third with 85.67 and Cheyenne East finished fourth
with 82.50.

The Gering girls took third place in the meet, finishing with 90 points. Laramie posted 128 to win, followed by Rapid City Stevens with 118. Sidney was in fourth with 68 points and Casper Kelly Walsh rounded out the top five with 62.

On the girls’ side in the 4x400 relay, Sidney’s team of Alli Ehler, Hannah Riley, Karissa Segelke and Morgan Linneman turned in their fastest time of the year with 4:09.49. That was three seconds faster than second place Laramie.

Both the Sidney and Gering girls also did well in the 4x800 relay event. Sidney’s team of Ehler, Linneman, Riley and Juli Smith finished third as they took almost 30 seconds off their previous best with a time 9:47.36.

Finishing fifth, the Gering girls’ squad of Rachel Huffman, Kerissa Mitchell, Kenzie Duncan and Dakota Gellner turned in their season-best time of 10:06.56.

The Scottsbluff boys’ 4x800 relay team of Taylor James, Justin Prichard, Brendan Taedter and Ben Willis-Teff won their event, turning in a time of 8:12.19. That was seven seconds better than Cheyenne Central and nine seconds better than Sidney.

Individual performances of note included Scottsbluff’s Luke Worden. He took two events – the 100 in 11.13 and the 200 in 22.65. Teammate Isaiah Castellaw won the 300 hurdles with a time of 39.91.

For the Gering girls, Kayleigh Schadwinkel won the long jump with a 16 foot, 1 ½ inch distance. Morgan Greene won the high jump, clearing 5 feet, 3 inches. And Stephanie Coley threw the shot put for a first place 40 feet, 4 inches.

Girls’ Team Results
The Gering girls took third place in the meet, finishing with 90 points. Laramie, 128; Rapid City Stevens, 118; Gering, 90; Sidney, 68; Casper Kelly Walsh, 62.

Girls’ Individual Scores
Girls 100 Meter Dash
1. Karissa Prpich, RC Stevens 12.59;
2. Jessy Eatmon, Cheyenne East 12.70;
3. Logan Yurek, Cheyenne East 12.81.

Girls 200 Meter Dash
1. Karissa Prpich, RC Stevens 25.95;
2. Jessy Eatmon, Cheyenne East 26.22;
3. Mikenzie Nordeen, Alliance 26.83.

Girls 400 Meter Dash
1. Logan Yurek, Cheyenne East 58.02;
2. Melina Harris, Cheyenne Central 1:01.12;
3. Chelsea Wickard, Gering 1:01.23.

Girls 800 Meter Dash
1. Emily Person, RC Stevens 2:19.45;
2. Mary Korolowski, Laramie 2:25.25;
3. Brooke Smothers, Casper KW 2:26.14.

Girls 1600 Meter Run
1. Alli Ehler, Sidney 5:27.28;
2. Angel Adams, Laramie 5:34.53;
3. Rachel Huffman, Gering 5:40.89.

Girls 3200 Meter Run
1. Andie Saylor, Laramie 12:11.15;
2. Kyrsha Briesendie, Laramie 12;14.2;
3. Taylor Muncie, Scottsbluff 12:26.74.

Girls 100 Meter Hurdles
1. Mikalah Skates, Casper KW 14.98;
2. Heidi Pfoor, Cheyenne Central 15.07;
3. Ashley Thompson, RC Stevens 15.09.

Girls 300 Meter Hurdles
1. Madison Legerski, Laramie 46.67;
2. Karissa Segelke, Sidney 46.95;
3. Mikalah Skates, Casper KW 47.52.

Girls 4x100 Relay
1. RC Stevens 50.15;
2. Cheyenne Central 50.53;
3. Alliance 50.79.

Girls 4x400 Relay
1. Sidney 4:09.49;
2. Laramie 4:12.10;
3. Casper KW 4:15.29.

Girls 4x800 Relay
1. RC Stevens 9:42.82;
2. Laramie 9:45.44;
3. Sidney 9:47.36.

Girls High Jump
1. Morgan Greene, Gering 5-3;
2. Caitlin McInerney, Laramie 5-2;
3. Jordan Three Stars, RC Stevens 5-0.

Girls Pole Vault
1. Kari Campbel, Laramie 11-2;
2. Logan Yurek, Cheyenne East 10-4;
3. Ellen Pustejovsky, RC Stevens 9-10.

Girls Long Jump
1. Kayleigh Schadwinkel, Gering 16-0 ¼;
2. Jordon Hardsocg, Cheyenne Central 15-11 ½;
3. Adriana Beaver, Cheyenne Central 15-10 ¾.

Girls Triple Jump
1. Adriana McGregor, RC Stevens 33-6;
2. Britney Titensor, Laramie 33-4 ¾;
3. Regan Wilson, Laramie 33-2.

Girls Shot Put
1. Stephanie Coley, Gering 40-4;
2. Zoey Rada, Scottsbluff 38-11½;
3. Kali Robb, Sidney 38-2 ½.

Girls Discus
1. Kali Robb, Sidney 129-5;
2. Stephanie Coley, Gering 127-1;
3. Taylor Muzzey, Scottsbluff 124-6.

Boys’ team results
First was Cheyenne Central, with 108 points; second, Scottsbluff, 94 points; Alliance, third with 85.67 points; Cheyenne East, fourth, 82.50; and Gering and Laramie tied for fifth place, with 57 points.

Boys’ Individual Results
Boys 100 Meter Dash
1. Luke Worden, Scottsbluff 11.13;
2. Joe Whitmire, Cheyenne East 11.28;
3. Isaiah Castellaw, Scottsbluff 11.45.

Boys 200 Meter Dash
1. Luke Worden, Scottsbluff 22.65;
2. Breighton Huckaby Cheyenne East 22.70;
3. Mitch Pancost, Alliance 23.11.

Boys 400 Meter Dash
1. Danny O’Boyle, Gering 49.80;
2. Kyler Robinson, Cheyenne Central 51.14;
3. Cale Fierro, RC Stevens 51.37.

Boys 800 Meter Run
1. Bryce Snow, Cheyenne Central 1:58.20;
2. Ryan Bustinza, Gering 1:59.77;
3. Taylor James, Scottsbluff 2:00.45.

Boys 1600 Meter Run
1. Kyle Burdick, RC Stevens 4:31.27;
2. Michael Kesy, Cheyenne East 4:36.20;
3. Marcus Hauge, Sidney 4:36.77.

Boys 3200 Meter Run
1. Michael Kesy, Cheyenne East 9:45.76;
2. Rayce Blair, Casper KW 10:09.31;
3. Alex Forseth, Cheyenne Central 10:14.36.

Boys 110 Meter Hurdles
1. Joe Ortegon, Laramie 15.42;
2. Trevor Kamerzell, Alliance 15.84;
3. Matt D. Klein, Scottsbluff 15.89.

Boys 300 Hurdles
1. Isaiah Castellaw, Scottsbluff 39.91;
2. Cale Fierro, RC Stevens 40.58;
3. Michael Hughes, Cheyenne Central 40.99.

Boys 4x100 Meter Relay
1. Cheyenne East 42.83 (new record);
2. Scottsbluff 43.88;
3. Gering 44.41.

Boys 4x400 Meter Relay
1. Gering (Dillon Wademan, Dillon DeMott, Ryan Schwartzkopf, Danny O’Boyle) 3:24.15;
2. Cheyenne Central 3:26.11;
3. Casper Kelly Walsh 3:29.09.

Boys 4x800 Meter Relay
1. Scottsbluff (Taylor James, Brendan Taedter, Justin Pritchard, Ben Willis-Teff) 8:12.19;
2. Cheyenne Central 8:19.00;
3. Sidney 8:21.05.

Boys High Jump
1. Wade Reeves, Chadron 6-4;
2. Derrek May, Laramie 6-2;
3. Zac Bibb, Gering 6-0.

Boys Pole Vault
1. Dalton Upton, Cheyenne Central 13-4;
2. Brandon Stuart, Bayard 13-4;
3. Nick Smith, Alliance 13-0.

Boys Long Jump
1. Mitch Pancost, Alliance 21-3½;
2. Kyle Hooper, Alliance 20-8½;
3. Barrett Browne, Sidney 20-4½.

Boys Triple Jump
1. Kyle Hooper, Alliance 44-5½;
2. Wade Reeves, Chadron 42-8¾;
3. Tevis Barlett, Cheyenne East 41-6.

Boys Shot Put
1. Du’Ryan Ebbesen, Cheyenne Central 52-7;
2. Tyson Budler, Chadron 51-6 ½;
3. Jon Maag, Scottsbluff 51-0.

Boys Discus
1. Josh Teeter, Laramie 152-7;
2. Jon Maag, Scottsbluff 142-1;
3. Du’Ryan Ebbesen, Cheyenne Central 138-09.

Share this story on Facebook
LOGIN or REGISTER for exclusive access to premium content

Good Afternoon friend!
Recently Read Sports
972Bulldog boys set records at Twilight Meet
812Bulldogs ready to make a state-ment in Lincoln
1159Gering gives gutsy effort against Cheyenne East
517Bearcat girls rally to claim Western Conference consolation title: Mitchell finishes fourth after opening win over Scottsbluff, while Gering finishes in sixth
671Hort 7th in Bulldogs’ golf debut
544Gering cowboy wins NFR steer wrestling title
729Legion alumni celebrate Fourth with 15-6 explosion
675Gering runners repeat at Chadron
957Gering places 3rd in North Platte golf meet; Bearcats win Cheyenne tourney, remain unbeaten in 3 events
643Learning the basics
611Bulldogs' Smith, Schwartzkopf lead area District B-8 football selections
999Scottsbluff to lean on returning varsity
914Reliving That Championship Season State Legion victors share stories from '82
867Scottsbluff boys end soccer season
1243All Points West: The causes, effects of running
516Senior ladies compete at Chadron tourney
1203Scottsbluff returns as state golf champs
1190Bearcats outplayed by Omaha Skutt, end winning season
609Bearcat girl’s district champs after pair of comebacks: Scottsbluff rallies to defeat McCook, Sidney for state berth; Gering’s season ends to Red Raiders
1226Athletes put best effort into Western Conference Track Meet: Mitchell’s Aspen Reifschneider, Jori Peters, Celeste Cardona; Bearcat Shayleigh James place first
Most Read Sports 2012
3753Mitchell track off to a strong start
3605Morrill baseball back in business
2911Rivals make good friends, better training partners
2823Mendoza spirit lives on in softball tournament
2471Raising the bar high
2441Gering breaks two records at Chadron: Track season gets underway at Chadron Indoor Meet
2422Kizzire and Kautz take first place
2286Gering wrestling builds on experience
2255Doing the heavy lifting
2183Bulldogs basketball ready to run Class B gauntlet
2138Gering girls’ soccer team creating team first attitude
2011Gering resident lives his dream
1988Morrill Lions move to eight-man offers opportunity
1937All Points West: Time to get tough Huskers
1902Gering Boys’ soccer builds foundation
1899Mud Volleyball has another wildly successful year
1893All Points West: We’ll miss 2016 seniors
1880Bearcat coach nears finish line
1863All Points West: Deter gave us reason to golf
1850Scottsbluff hopes to repeat as state champs
Most Read Sports 2011
3753Mitchell track off to a strong start
3605Morrill baseball back in business
2911Rivals make good friends, better training partners
2823Mendoza spirit lives on in softball tournament
2471Raising the bar high
2441Gering breaks two records at Chadron: Track season gets underway at Chadron Indoor Meet
2422Kizzire and Kautz take first place
2286Gering wrestling builds on experience
2255Doing the heavy lifting
2183Bulldogs basketball ready to run Class B gauntlet
2138Gering girls’ soccer team creating team first attitude
2011Gering resident lives his dream
1988Morrill Lions move to eight-man offers opportunity
1937All Points West: Time to get tough Huskers
1902Gering Boys’ soccer builds foundation
1899Mud Volleyball has another wildly successful year
1893All Points West: We’ll miss 2016 seniors
1880Bearcat coach nears finish line
1863All Points West: Deter gave us reason to golf
1850Scottsbluff hopes to repeat as state champs
Platte Valley Companies
Fresh Foods
American Legacy
Spectrum Photo
Kendell Henderson
= = = Platte Valley Companies' = = =
Sports Page

Check out the
Gering Bulldogs on