Area schools tune up with Early Bird track meet
     2015-04-02      By The Gering Citizen   
Photo by Kay Grote/Gering Citizen - Bayard freshman Nicole Barker ran the 3200 M in a 4th place time of 13:33.00 at Morrill’s Early Bird Meet on Saturday, beating her 13:46.83 time at the Chadron State Indoor meet (as pictured). 
MORRILL — Area schools got an early start on the track season at the Early Bird meet at Morrill on April 28. Bridgeport came away with first place in both the girls and boys events. Bridgeport boys scored 141 overall points, while the girls had 147 points.

For the boys, Burns, Wyo. took second with 116 points, followed by Bayard with 96, Niobrara County with 56, Morrill with 50, Guernsey-Sunrise, Wyo. with 38, Southeast with 12 and Crawford with 8.
The Bayard girls team took second place at the event with 114 points. They were followed by Burns with 102, Morrill with 62, Niobrara County with 51, Crawford with 42 and Hay Springs with 2.

Some of the local talent included Jorge Lara of Morrill, winning the boys 100 meter dash with a time 12.43. And the Morrill team of Joshua Harvey, Victor Valles, Jorge Lara and Jacob Hoffman won the 4x100 relay event.

Jacob Hoff of Bayard won the triple jump with 39-01 and Joshua Harvey of Morrill was right behind in second with 38-03. 3
For the girls, Bayard’s Chellani Parriott won the 100 meter hurdles with a time of 16.94. Teammate Jessi Smith took the 400 meter run with a time of 1:00.48. Smith also won the 200 meter dash with a 26.81 time and the 800 meter run with a time of 2:29.45.

Jessica Harvey of Morrill won the girls long jump with a 14-11.50 distance and teammate Lilyanna Martin took the triple jump at 31-09.
Boys’ results:

Boys 3200 Meter Run Finals
1, Tyler Morgan, Burns, 11:13.00. 2, Chase Lovercheck, Southeast, 11:22.00. 3, Jack Linders, Bridgeport, 11:26.00. 4, Jerrod Fedorchik, Bridgeport, 11:48.00. 5, Robert Niezwaag, Bayard, 11:54.00. 6, Trevor Nelson, Crawford, 11:58.00.

Boys 110 Meter Hurdles
1, Paden Wilson, Burns, 15.53. 2, Bryce Hargens, Bayard, 17.01. 3, Lawrence Schneider, Bridgeport, 17.13. 4, Klayton Clark, Burns, 19.49. 5, Mitch McKibbin, Bayard, 19.85. 6, Garret Oneyear, Guernsey-Sun, 21.01.

Boys 100 Meter Dash Preliminaries
1, Ryan Gilkey, Niobrara County, 12.20Q. 2, Jorge Lara, Morrill, 12.23Q. 3, Joe Ferrero, Bayard, 12.31Q. 4, Austin Quynn, Guernsey-Sun, 12.25q. 5, Anthony Barrett, Bridgeport, 12.26q. 6, SkyLee Miller, Bayard, 12.51.

Boys 100 Meter Dash Finals
1, Jorge Lara, Morrill, 12.43. 2, Anthony Barrett, Bridgeport, 12.48. 3, Joe Ferrero, Bayard, 12.50. 4, Ryan Gilkey, Niobrara County, 12.53. 5, Loren Haase, Bayard, 12.83. 6, Austin Quynn, Guernsey-Sun, 12.85.

Boys 400 Meter Run
1, Seth Frederick, Guernsey-Sun, 53.43. 2, Noah Taylor, Burns, 53.80. 3, Bryce Burry, Bayard, 54.30. 4, Jason Amateis, Bridgeport, 55.10. 5, John Pappas, Bridgeport, 56.65. 6, Traylin Bruegger, Niobrara County, 58.61.

Boys 4x800 Meter Relay
1, Bridgeport ‘A’ (Ethan Marx , Jerrod Fedorchik , Jack Linders , Trevor Benavides ), 9:28.90. 2, Burns ‘A’ (Tyler Morgan , Tyler Norris , Sam Sharpe , Noah Taylor ), 10:15.69. 3, Niobrara County ‘A’ (Kyle Anderson , Chris Konija ;Levi Konija , David Seaman ), 10:32.21. 4, Bayard ‘A’ (Kalen Krantz , Robert Niezwaag , Lucas Jones , Cole Kramer ), 10:45.21.

Boys 200 Meter Dash Preliminaries
1, Paden Wilson, Burns, 23.57Q. 2, Austin Quynn, Guernsey-Sun, 24.32Q. 3, Anthony Barrett, Bridgeport, 24.64Q. 4, Joe Ferrero, Bayard, 24.44q. 5, SkyLee Miller, Bayard, 25.16q. 6, Steven Tofoya, Bridgeport, 25.32q.

Boys 200 Meter Dash Finals
1, Paden Wilson, Burns, 24.39. 2, Austin Quynn, Guernsey-Sun, 24.71. 3, Joe Ferrero, Bayard, 24.73. 4, Anthony Barrett, Bridgeport, 24.91. 5, Hunter Bye, Guernsey-Sun, 25.87. 6, Loren Haase, Bayard, 25.93.
Boys 800 Meter Run
1, Rowan Fichtner, Burns, 2:12.00. 2, Noah Taylor, Burns, 2:13.00. 3, Trevor Benavides, Bridgeport, 2:15.53. 4, Lucas Jones, Bayard, 2:17.50. 5, Alex Araujo, Bayard, 2:20.00. 6, Austin Kennedy, Crawford, 2:22.00.

Boys 300 Meter Hurdles
1, Paden Wilson, Burns, 41.06. 2, Bryce Hargens, Bayard, 43.55. 3, Klayton Clark, Burns, 46.57. 4, Mitch McKibbin, Bayard, 47.41. 5, Jacob Hoff, Bayard, 47.69. 6, Steven Tofoya, Bridgeport, 47.94.

Boys 1600 Meter Run
Jack Linders, Bridgeport, 5:32.77. 2, Jerrod Fedorchik, Bridgeport, 5:33.88. 3, Ryan Gomez, Bridgeport, 5:39.22. 4, David Seaman, Niobrara County, 5:50.83. 5, Gabe Miller, Niobrara County, 6:06.97. 6, Andrew Smith, Crawford, 6:15.27.

Boys 4x100 Meter Relay
1, Morrill ‘A’ (Joshua Harvey, Victor Valles, Jorge Lara, Jacob Hoffman ), 47.26. 2, Bridgeport ‘A’ (Anthony Barrett , Austin Hartman , Wyatt Pankowski , Jason Amateis ), 47.38. 3, Bayard ‘A’ (Joe Ferrero , SkyLee Miller , Roger Roach , Bryce Hargens ), 47.84. 4, Niobrara County ‘A’ (Ryan Gilkey , Riley Ross , Jacob Mortensen , Traylin Bruegger ), 51.09. 5, Burns ‘A’ (Cole Jackson; River Schoeder , Jaz Singh , Chris Tyner ), 54.21.

Boys 4x400 Meter Relay
1, Burns ‘A’ (Klayton Clark , Noah Taylor , Paden Wilson , Rowan Fichtner ), 3:43.99. 2, Bridgeport ‘A’ (Austin Hartman , Mitchell Dudden , Austin Wheeler ;Jason Amateis ), 3:52.95. 3, Bayard ‘A’ (Bryce Burry , Lucas Jones , Kalen Krantz , Mitch McKibbin ), 3:55.63. 4, Guernsey-Sunrise ‘A’ (Jacob Barnes , Austin Quynn , Seth Frederick , Hunter Bye ), 4:01.77. 5, Morrill ‘A’ (Will Howell , Jorge Lara , Joshua Harvey , Victor Valles ), 4:16.87. 6, Crawford ‘A’ (Austin Kennedy , Trevor Nelson , Spencer Jones ), 4:23.37.

Boys High Jump
1, Quentin Baxter, Bridgeport, 5-10. 2, Rowan Fichtner, Burns, 5-08. 3, Lawrence Schneider, Bridgeport, 5-06. 4, Aaron Alcorn, Crawford, J5-06. 5, Joshua Harvey, Morrill, 5-04. 6, Taten Gaukel, Niobrara County, 5-02.

Boys Pole Vault
1, Rowan Fichtner, Burns, 12-00. 2, Riley Ross, Niobrara County, 11-00. 3, Jorge Lara, Morrill, 10-06. 4, Bryce Burry, Bayard, 10-00. 5, Shane Tidwell, Guernsey-Sun, 9-00. 6, Kyle Anderson, Niobrara County, J9-00.

Boys Long Jump
1, Hunter Bye, Guernsey-Sun, 19-09. 2, Jason Amateis, Bridgeport, 19-04.50. 3, Logan Linch, Bridgeport, 18-11.50. 4, Bryce Hargens, Bayard, 18-05.50. 5, Kalen Krantz, Bayard, 17-04. 6, Conrad Kildow, Bayard, 17-00.

Boys Triple Jump
1, Jacob Hoff, Bayard, 39-01. 2, Joshua Harvey, Morrill, 38-03. 3, Ryan Gilkey, Niobrara County, 37-08. 4, SkyLee Miller, Bayard, 37-03. 5, Klayton Clark, Burns, 36-00.50. 6, Kalen Krantz, Bayard, 35-09.50.

Boys Discus Throw
1, Martin Fitzwater, Niobrara County, 153-08. 2, Travis Albertz, Bridgeport, 140-00. 3, Matthew Hessler, Morrill, 131-10. 4, Lucas Schirmer, Southeast, 129-01. 5, Isaias Mancias, Bridgeport, 123-10. 6, Taylor Molzahn, Niobrara County, 118-09.

Boys Shot Put
1, Travis Albertz, Bridgeport, 50-09. 2, Martin Fitzwater, Niobrara County, 50-03.50. 3, Matthew Hessler, Morrill, 46-00. 4, Wyatt Pankowski, Bridgeport, 45-06.50. 5, Isaias Mancias, Bridgeport, 43-07. 6, Tristan Hunter, Bayard, 42-09.50.

Girls’ results:

Girls 3200 Meter Run Finals
1, Dori Schneider, Bridgeport, 13:16.00. 2, Lacie Lietka, Crawford, 13:24.00. 3, Sarah Tweet, Crawford, 13:28.00. 4, Nicole Barker, Bayard, 13:33.00. 5, Matison Mikesell, Burns, 14:03.00. 6, Sarah Love, Burns, 15:38.00.

Girls 100 Meter Hurdles
1, Chellani Parriott, Bayard, 16.94. 2, Erika Swires, Bridgeport, 17.45. 3, Adreanna Ernest, Bridgeport, 18.33. 4, Emily Baxter, Bridgeport, 18.87. 5, Katie Norris, Burns, 18.91. 6, Katrena Ryan, Hay Springs, 20.76.

Girls 100 Meter Dash Preliminaries
1, Ashley Turner, Burns, 13.33Q. 2, Bryttnee Lemmon, Crawford, 13.50Q. 3, Jessica Harvey, Morrill, 13.90Q. 4, Kaitlyn Nein, Bridgeport, 14.07q. 5, Shalyn Lackey, Morrill, 14.30q. 6, Kassidy Kildow, Bridgeport, 14.3.q.

Girls 100 Meter Dash Finals
1, Ashley Turner, Burns, 12.93. 2, Bryttnee Lemmon, Crawford, 13.49. 3, Jessica Harvey, Morrill, 13.69. 4, Kaitlyn Nein, Bridgeport, 13.94. 5, Kassidy Kildow, Bridgeport, 14.12. 6, McKayle Mosley, Niobrara County, 14.38.

Girls 400 Meter Run
1, Jessi Smith, Bayard, 1:00.48. 2, Bryttnee Lemmon, Crawford, 1:05.28. 3, Jessica Malm, Burns, 1:05.60. 4, Meghan Murphy, Burns, 1:11.62. 5, Jace Sharp, Burns, 1:11.66. 6, Kenna Asche, Bridgeport, 1:17.94.

Girls 4x800 Meter Relay
1, Bridgeport ‘A’ (Dori Schneider , Brittany Newkirk , Karsen Stull , Kassidy Kildow ), 11:11.78. 2, Burns ‘A’ (Celeste Morales , Tamara McCart , Sarah Love, Matison Mikesell ), 11:55.96. 3, Bayard ‘A’ (Catherine Applegate , Nicole Barker , Hanah Schmall , Kristina McGann ), 12:51.20. 4, Niobrara County ‘A’ (Jasmine Christianson , Savannah Fosher , Jalyn McDaniel , Makayla Waldock ), 13:40.57.

Girls 200 Meter Dash Preliminaries
1, Jessi Smith, Bayard, 26.92Q. 2, Ashley Turner, Burns, 27.48Q. 3, Bryttnee Lemmon, Crawford, 28.49q. 4, Kaitlyn Nein, Bridgeport, 29.45q. 5, Meghan Murphy, Burns, 30.65q. 6, Lydia Cantu, Bridgeport, 30.68q.

Girls 200 Meter Dash Finals
1, Jessi Smith, Bayard, 26.81. 2, Ashley Turner, Burns, 27.46. 3, Kaitlyn Nein, Bridgeport, 29.14. 4, Bryttnee Lemmon, Crawford, 29.19. 5, Meghan Murphy, Burns, 30.11. 6, Lydia Cantu, Bridgeport, 30.53.

Girls 800 Meter Run
1, Jessi Smith, Bayard, 2:29.45. 2, Kelsey Faircloth, Burns, 2:45.53. 3, Tamara McCart, Burns, 2:47.10. 4, Celeste Morales, Burns, 2:50.52. 5, Lilyanna Martin, Morrill, 2:51.32. 6, Jalyn McDaniel, Niobrara County, 2:55.00.
Girls 300 Meter Hurdles
1, Erika Swires, Bridgeport, 53.75. 2, Emily Baxter, Bridgeport, 55.16. 3, Katie Norris, Burns, 55.93. 4, Meghan Mosley, Niobrara County, 59.76.

Girls 1600 Meter Run
1, Dori Schneider, Bridgeport, 6:10.08. 2, Lacie Lietka, Crawford, 6:10.50. 3, Celeste Morales, Burns, 6:24.28. 4, Nicole Barker, Bayard, 6:40.08. 5, Sarah Love, Burns, 7:51.80. 6, Hanah Schmall, Bayard, 8:09.80.

Girls 4x100 Meter Relay
1, Morrill ‘A’ (Jessica Harvey , Stefani Tarin , Shalyn Lackey ), 55.61. 2, Bayard ‘A’ (Liz Brown , Avery Kildow , Miah Vera , Chellani Parriott ), 55.91. 3, Niobrara County ‘A’ (Jasmine Christianson , McKayle Mosley , Meghan Mosley, Miranda Gilkey ), 1:01.68. 4, Burns ‘A’ (Ali Miller , Morgan Griess , Hunter Keslar , Destiny Ladd ), 1:06.51.

Girls 4x400 Meter Relay
1, Bridgeport ‘A’ (Jayden DeCora , AdreaAnna Ernest , Brittany Newkirk , Kassidy Kildow ), 4:31.94. 2, Burns ‘A’ (Jessica Malm , Katie Norris , Kelsey Faircloth , Ashley Turner ), 4:36.95. 3, Bayard ‘A’ (Jessi Smith , Kristina McGann , Liz Brown , Catherine Applegate ),
4:55.42. 4, Niobrara County ‘A’ (Meghan Mosley , Reygan Molzahn , Miranda Gilkey , McKayle Mosley), 5:08.42.

Girls High Jump: 1, Miah Vera, Bayard, 4-09. 2, Lilyanna Martin, Morrill, 4-08. 3, Jessica Harvey, Morrill, 4-06. 4, Brittany Newkirk, Bridgeport, J4-06. 5, Miranda Gilkey, Niobrara County, J4-06. 6, Katrena Ryan, Hay Springs, 4-04.

Girls Pole Vault: 1, McKayle Mosley, Niobrara County, 7-00. 2, Meghan Murphy, Burns, 6-06. 3, Jalyn McDaniel, Niobrara County, J6-06. 4, Haley Schmall, Bayard, 6-00. 5, Stefani Tarin, Morrill, 5-06.
Girls Long Jump: 1, Jessica Harvey, Morrill, 14-11.50. 2, Miah Vera, Bayard, 14-10. 3, Shalyn Lackey, Morrill, 14-03. 4, Kaitlyn Nein, Bridgeport, 13-11.50. 5, Lydia Cantu, Bridgeport, 13-10.50. 6, Gabby Argamosa, Bridgeport, 13-06.50.

Girls Triple Jum: 1, Lilyanna Martin, Morrill, 31-09. 2, Miranda Gilkey, Niobrara County, 31-00. 3, Miah Vera, Bayard, 30-09. 4, Jayden DeCora, Bridgeport, 29-10.50. 5, LeAnne Sherrod, Morrill, 28-09. 6, Avery Kildow, Bayard, 28-04.

Girls Discus Throw: 1, Aimee Hass, Bridgeport, 105-04. 2, Olga Aguilar, Bridgeport, 99-10. 3, Lauren Petersen, Bayard, 86-00. 4, Marie Hendrickson, Niobrara County, 80-00. 5, Morgan Griess, Burns, 79-11. 6, Rachel Lashmett, Niobrara County, 72-02.

Girls Shot Put: 1, Aimee Hass, Bridgeport, 38-02.25. 2, Olga Aguilar, Bridgeport, 35-08.25. 3, Jaicee White, Bayard, 32-02.50. 4, Lauren Petersen, Bayard, 31-03. 5, Kelsie Brown, Burns, 29-03. 6, Jordan Liley, Burns, 28-03.50.

Share this story on Facebook
LOGIN or REGISTER for exclusive access to premium content

Good Morning friend!
Recently Read Sports
1017Area schools tune up with Early Bird track meet
719Lady Bearcats come up short against Cheyenne Central
787Seacats’ Maag scores two secondary times in Omaha Westside meet
582York leads Bearcat golfers to another pair of wins: Gering senior Sam Rahmig takes third in two meets
737Three-pointer by Palomo lifts Gering to victory
1102All Points West: The worst way to lose was quitting
659Season ends at Districts Gering Bulldogs volleyball team can’t overcome Sidney
861Gering boys win two games in east/west shootout
1103Bulldog wrestlers suffer 3rd big loss
726Zephyrs ride 4-game streak into Gering game
597The agony and ecstasy of playoff basketball - Alliance rallies late in 2nd OT to end Gering boys’ season
605Gering Juniors defeat Sidney, Ogallala
1240Twin Cities roll Gering
661Bulldogs savor state experience despite loss
1002Scottsbluff tennis girls take second at home invite
844Gering's Palomo, Mitchell's McVay ink letter of intents with WNCC basketball
626Seacat boys log Wyoming wins; prep for Twin City Invitational
633Bearcat football teammates college bound in different directions: Lofink commits to continue baseball career at WNCC, while Aratani to take gridiron talents to Iowa school
848Bulldog wrestlers compete tough at Colorado duals tourney
666Cougar men jump out to quick 3-0 start
Most Read Sports 2012
3746Mitchell track off to a strong start
3597Morrill baseball back in business
2903Rivals make good friends, better training partners
2810Mendoza spirit lives on in softball tournament
2463Raising the bar high
2435Gering breaks two records at Chadron: Track season gets underway at Chadron Indoor Meet
2410Kizzire and Kautz take first place
2266Gering wrestling builds on experience
2248Doing the heavy lifting
2166Bulldogs basketball ready to run Class B gauntlet
2131Gering girls’ soccer team creating team first attitude
1991Gering resident lives his dream
1983Morrill Lions move to eight-man offers opportunity
1918All Points West: Time to get tough Huskers
1892Gering Boys’ soccer builds foundation
1891Mud Volleyball has another wildly successful year
1878All Points West: We’ll miss 2016 seniors
1873Bearcat coach nears finish line
1854All Points West: Deter gave us reason to golf
1842Scottsbluff hopes to repeat as state champs
Most Read Sports 2011
3746Mitchell track off to a strong start
3597Morrill baseball back in business
2903Rivals make good friends, better training partners
2810Mendoza spirit lives on in softball tournament
2463Raising the bar high
2435Gering breaks two records at Chadron: Track season gets underway at Chadron Indoor Meet
2410Kizzire and Kautz take first place
2266Gering wrestling builds on experience
2248Doing the heavy lifting
2166Bulldogs basketball ready to run Class B gauntlet
2131Gering girls’ soccer team creating team first attitude
1991Gering resident lives his dream
1983Morrill Lions move to eight-man offers opportunity
1918All Points West: Time to get tough Huskers
1892Gering Boys’ soccer builds foundation
1891Mud Volleyball has another wildly successful year
1878All Points West: We’ll miss 2016 seniors
1873Bearcat coach nears finish line
1854All Points West: Deter gave us reason to golf
1842Scottsbluff hopes to repeat as state champs
Platte Valley Companies
Fresh Foods
American Legacy
Spectrum Photo
Kendell Henderson
= = = Platte Valley Companies' = = =
Sports Page

Check out the
Gering Bulldogs on