SB Twilight Invitational Track and Field Meet
     2016-04-29      By The Gering Citizen    editor@geringcitizen.com
Kay Grote/Special to the Citizen Gering’s Jasmine Johnson pushes for the end tape in the girls’ 200 m preliminaries against Cheyenne Central’s Allee Williamson. Johnson ran a 26.03 in the preliminaries and placed 4th overall with a finals sprint of 26.66. 
Boys’ individual results among local finishers

100 meters – 1, Carter Price, Rapid City Stevens, 10.55; 2. LaMont Frisby, Casper Kelly Walsh, 10.70; 3, Jared Spaulding, Casper Kelly Walsh, 10.81; 4, Joe Ferrero, Bayard, 10.97; 5, Michael Chroma, Casper Kelly Walsh, 11.08; 6, Klayton Nordeen, Alliance, 11.12.

400 meters – 1, Luke Dierenfeldt, Casper Kelly Walsh, 51.28; 2, Elliott Miller, Cheyenne Central, 51.30; 3, Michael Banaszak, Sidney, 52.03; 4, Devin Hansen, Rapid City Stevens, 52.04; 5, Jackson Rudolph, Cheyenne Central, 52.23; 6, Joe Ferrero, Bayard, 52.64.

3200 meters – 1, Josh Hergenreder, Scottsbluff, 10:16.46; 2, Nate Robinson, Casper Kelly Walsh, 10:24.07; 3, Collin Brauer, Sidney, 10:28.08; 4, Joshua Martin, Casper Kelly Walsh, 11:02.58; 5, Ryan Aurich, Sidney, 11:03.55; 6, Tanner Walker, Gering, 11:33.57.

110 meter hurdles, 39-inch – 1, Matthew Holloway, Scottsbluff, 14.49.; 2, Dawson Cooley, Cheyenne Central, 14.67; 3, Bryant Wilson, Alliance, 15.31; 4, Caige McComb, Casper Kelly Walsh, 15.39; 5, Chris Murray, Cheyenne Central, 15.95; 6, Joshua Schumacher, Rapid City Stevens, 16.59.

300 meter hurdles, 36-inch – 1, Dawson Cooley, Cheyenne Central, 40.96; 2, Chris Murray, Cheyenne Central, 41.48; 3, Caige McComb, Casper Kelly Walsh, 41.71; 4, Matthew Holloway, Scottsbluff, 42.59; 5, Quinton Janecek, Gering, 42,66; 6, Jonathan Smith, Sidney, 43.37.

4x100 relay – 1, Trey Jennings, Luke Dierenfeldt, Jared Spaulding, LaMont Frisby, Casper Kelly Walsh, 43.44; 2, Derek Robb, Coby Haas, Michael Banaszak, Alex Linneman, Sidney, 43.67; 3, Bryant Wilson, Brody Brennan, Klayton Nordeen, Trevor Ridenour, Alliance, 44.05; 4, Jeremiah Delzer, Brandon Hernandez, Brad Johnson, Matthew Holloway, Scottsbluff, 45.43; 5, Cody Bevier, KJ Watson, Grant Youngblood, Isaiah Morin-Baxter, Rapid City Stevens, 45.52; 6, Chris Murray, Dawson Cooley, Jackson Rudolph, Eric Lundgren, Cheyenne Central, 45.61.

4x400 relay – 1, Michael Banaszak, Derek Robb, Christian Balandran, Alex Linneman, Sidney, 3:26.35; 2, Trey Jennings, Michael Choma, Shawn Gremp, Luke Dierenfeldt, Casper Kelly Walsh, 3:28.11; 3, Klayton Nordeen, Brendan Brehmer, Tyler Adamson, Brody Brennan, Alliance, 3:31.01; 4, Chris Murray, Dawson Cooley, Elliott Miller, Jackson Rudolph, Cheyenne Central, 3:32.39; 5, Dylan Radzymski, Kalen Krantz, Austin Abbott, Antonio Murillo, Gering, 3:39.56; 6, Devon Hansen, Sam Galster, Jacob Martin, Joshua Schumacher, Rapid City Stevens, 3:40.61.

4x800 relay – 1, Jacey Shaul, Antonio Murillo, Christian Arellano, Gering, 8:49.97; 2, Ben Monger, Kenneth Ferriera, Brennan Hoopes, Markus Leckemby, Cheyenne Central, 9:02.11; 3, Robby Simmons, Blake Nikont, Joe Maag, Nicholas Perrin, Scottsbluff; 9:56.07; 4, Mason Hiemstra, McClain Adamson, Eric Pollack, Jose Vasquez, Alliance, 10:05.61.

Shot Put, 12-pound – 1, Jacob Heeren, Sidney, 54-07.00; 2, Isaac De Los Santos, Scottsbluff, 49-09.00; 3, Wade Blue, Gering, 48-06.00; 4, Eric Lundgren, Cheyenne Central, 46-09.00; 5, Adam Von Lintel, Scottsbluff, 45-08.00; 6, Tanner Bloom, Casper Kelly Walsh, 45-07.25.

Discus, 1.6 kg – 1, Tanner Bloom, Casper Kelly Walsh, 148-02; 2, David Gray, Casper Kelly Walsh, 135-03; 3, Eric Lundgren, Cheyenne Central, 133-04; 4, Trevor Scow, Scottsbluff, 133-00; 5, Seth DeBoer, Gering, 127-10; 6, Hunter Dilly, Cheyenne Central, 127-08.

High Jump – Jacob Martin, Rapid City Stevens, 6-03.00; 2, Eric Lundgren, Cheyenne Central, 6-00.00; 3, Matthew Holloway, Scottsbluff, 6-00.00; 4, Trevor Ridenour, Alliance, 5-10.00; 5, Joel Strube, Casper Kelly Walsh, 5-10.00; 6, Isaiah Morin-Baxter, Rapid City Stevens, 5-08.00.

Pole Vault – 1, Trey Jennings, Casper Kelly Walsh, 13-00.00; 2, Baden Shelmadine, Alliance, 12-00.00; 3, Rob Price, Scottsbluff, 12-00.00; 4, Jonathan Smith, Sidney, 11-06.00; 5, Jake Person, Rapid City Stevens, 11-06.00; 6, Cody Hull, Casper Kelly Wash, 11-06.00.

Long Jump – Klayton Nordeen, Alliance, 21-11.00; 2, Grant Youngblood, Rapid City Stevens, 20-06.75; 3, Joshua Stevens, Casper Kelly Walsh, 20-00.50; 4, Jacob Hoff, Bayard, 19.03.00; 5, John Bramer, Sidney, 18.04.50; 6, Doninic Sanchez, Cheyenne Central, 17-09.75.

Triple Jump – 1, Jacob Hoff, Bayard, 41-05.50; 2, Joel Strube, Casper Kelly Walsh, 40-09.00; 3, Tucker Hill, Alliance, 40-03.50; 4, Dominic Sanchez, Cheyenne Central, 39-08.75; 5, KJ Watson, Rapid City Stevens, 38-11.50; 6, Riley Grote, Gering, 38-06.50.

Girls’ individual results among local finishers

100 meter – 1, Allee Williamson, Cheyenne Central, 12.26; 2, Courtney Fritzler, Sidney, 12.43; 3, Shanell Primes, Scottsbluff, 12.51; 4, Kelly Von Seggern, Sidney, 12.55; 5, Rose Howse, Casper Kelly Walsh, 12.68; 6, Jasmine Johnson, Gering, 12.83.

200 meters – 1, Kyah Watson, Rapid City Stevens, 25.83; 2, Jessi Smith, Bayard, 26.26; 3, Allee Williamson, Cheyenne Central, 26.39; 4, Jasmine Johnson, Gering, 26.66; 5, Courtney Fritzler, Sidney, 26.95; 6, Makayla Davidson, Alliance, 27.44.

400 meters – 1, Jessi Smith, Bayard, 59.36; 2, Kendra Dykstra, Rapid City Stevens, 59.79; 3, Rebekah Rawlings, Gering, 1:00.05; 4, Delaney Klosterman, Rapid City Stevens, 1:00.62; 5, Hannah Anderson, Scottsbluff, 1:02.20; 6, Alexis Colhoff, Rapid City Stevens, 1:02.74.

800 meters – 1, Jamie Schweiss, Rapid City Stevens, 2:22.30; 2, Preslie Allen, Sidney, 2:27.63; 3, Samantha Bradsky, Rapid City Stevens, 2:28.47; 4, Kasey Van Zee, Rapid City Stevens, 2:30.88; 5, Emma Brownell, Cheyenne Central, 2:31.09; 6, Whitney Riesen, Scottsbluff, 2:32.93.

1600 meters – 1, Shayleigh James, Scottsbluff, 5:35.62; 2, Erica Dykstra, Rapid City Stevens, 5:36.83; 3, Felicia Roskam, Rapid City Stevens, 5:41.61; 4, Ryan Isennock, Casper Kelly Walsh, 5:44.53; 5, Victoria Schwartz, Gering, 5:49.96; 6, Erin Fine, Rapid City Stevens, 5:55.50.

3200 meters – 1, Whitney Riesen, Scottsbluff, 12:15.47; 2, Erin Lindeman, Sidney, 12:51.33; 3, Tayler Gipe, Scottsbluff, 13:31.45; 4, Nicole Barker, Bayard, 13:39.18; 5, Krista Holzworth, Scottsbluff, 13:42.63; 6, Nicole Patton, Gering; 13:46.80.

100 meter hurdles, 33-inch – 1, Elizabeth Schaefer, Rapid City Stevens, 14.56; 2, Chesney Walker, Scottsbluff, 15.17; 3, Mana Garcia, Scottsbluff, 15.69; 4, Jessi Smith, Bayard, 15.84; 5, Kai Didier, Scottsbluff, 15.85; 6, Jade Palmer, Casper Kelly Walsh, 16.26.

300 meter hurdles, 30-inch – 1, Elizabeth Schaefer, Rapid City Stevens, 46.64; 2, Chesney Walker, Scottsbluff, 47.56; 3, Kaylynn Anziano, Rapid City Stevens, 47.69; 4, Mana Garcia, Scottsbluff, 49.24; 5, Jada Ybarra, Cheyenne Central, 49.74; 6, Kylie Stuart, Bayard, 50.15.

4x100 Relay – 1, Kaylynn Anziano, Jacey Sawyer, Sophie Hartford, Kyah Watson, Rapid City Stevens, 50.45; 2, Natalie Radcliffe, Courtney Fritzler, Abby Heller, Kelly Von Seggern, Sidney, 51.71; 3, Grace Czellecz, Clacie Simmons, Lacey Phillips, Rose Howse, Casper Kelly Walsh, 52.13; 4, Madison Morgan, Madison Hiemstra, Makayla Davidson, Emerson Cyza. Alliance, 52.32; 5, Chesney Walker, Hannah Anderson, Salome Becker, Shanell Primes, Scottsbluff, 52.57; 6, Liz Brown, Sierra Sauer, Bailee Lake, Carli Verbeck, Bayard, 53.78.

4x400 Relay – 1, Jamie Schweiss, Rylea Norris, Delaney Klosterman, Kendra Dykstra, Rapid City Stevens, 4:04.83; 2, Rebekah Rawlings, Jasmine Johnson, Lauren Shaul, Victoria Schwartz, Gering, 4:09.00; 3, Abby Heller, Preslie Allen, Natalie Radcliffe, Genessa Schilz, Sidney, 4:09.14; 4, Hannah Anderson, Chesney Walker, Mana Garcia, Shanell Primes, Scottsbluff, 4:17.89; 5, Emerson Cyza, KayLee McDonald, Kelsey Adamson, Makayla Davidson, Alliance, 4:18.86; 6, Emma Brownell, Hanna Lane, Tessa Martino, Jada Ybarra, Cheyenne Central, 4:24.40.

4x800 Relay – 1, Victoria Schwartz, Lauren Shaul, Rebekah Rawlings, Jerilyn Laws, Gering, 10:16.11; 2, Hanna Kennedy, Julia Evertson, Kara Birner, Charlie Brockhaus, Sidney, 10:21.20; 3, Felicia Roskam, Catherine Whiting, Erin Fine, Erica Dykstra, Rapid City Stevens, 10:27.42; 4, KayLee McDonald, Hannah Weare, Dani Carter, Kelsey Adamson, Alliance, 11:05.81; 5, Hanah Schmall, Catherine Applegate, Nicole Barker, Haley Schmall, Bayard, 12:28.06.

Shot Put, 4kg – 1, Callie Henrich, Rapid City Stevens, 38-11.50; 2, Brianna Eckerberg, Gering, 37-08.50; 3, Jamia Johnson, Casper Kelly Walsh, 36-05.00; 4, Teara Hermon, Casper Kelly Walsh, 36-00.50; 5, Sariah Grant, Alliance, 35-11.50; 6, Vivian Belle, Casper Kelly Walsh, 32-11.50.

Discus, 1kg – 1, Teara Hermon, Casper Kelly Walsh, 123-00; 2, Callie Henrich, Rapid City Stevens, 120-00; 3, Gracey Brink, Rapid City Stevens, 101-00; 4, Katelyn Sylvester, Sidney, 99-00; 5, Afton Mitchell, Gering, 98-00; Hana Nagasawa, Scottsbluff; 96-07.

High Jump – 1, Allee Williamson, Cheyenne Central, 5-00.00; 2, McKeltie Imus, Gering, 4-10.00; 3, Miah Vera, Bayard, 4-08.00; 4, Madison Coventry, Casper Kelly Walsh, 4-08.00; 5, Josie Otto, Alliance, 4-06.00; 6, Brinley Pszanka, Gering, 4-06.00.

Pole Vault – 1, Tiersa Darley, Scottsbluff, 10-06.00; 2, Jordyn Huneke, Rapid City Stevens, 10-00.00; 3, Jolene Oliverius, Sidney, 9-00.00; 4, Jasmine Jallen, Sidney, 8-06.00; 5, Beretta Coats, Scottsbluff, 8-06.00; 6, Kylie Stuart, Bayard, 8-06.00.

Long Jump – 1, Lacey Phillips, Casper Kelly Walsh, 15-11.50; 2, Miah Vera, Bayard, 15-10.00; 3, Jade Palmer, Casper Kelly Walsh, 15-09.00; 4, Emerson Cyza, Alliance, 15-09.00; 5. Taylor Evans, Gering, 15-08.50; 6, Natalie Radcliffe, Sidney, 15-07.00.

Triple Jump – 1, Kailey Walker, Casper KellyWalsh, 34-03.75; 2, Taylor Evans, Gering, 33-09.00; 3, Sammi Bates, Rapid City Stevens, 31-11.50; 4, Hannah McQuistan, Scottsbluff, 31-09.00; 5, Carissa Arcneaux, Rapid City Stevens, 31-08.25; 6, Brooke Abbott, Casper Kelly Walsh, 31-04.75.

Share this story on Facebook
LOGIN or REGISTER for exclusive access to premium content

Good Evening friend!
Recently Read Sports
1807SB Twilight Invitational Track and Field Meet
1036Scottsbluff tennis stacked with experience
926Scottsbluff boys eye state berth
627Lions get first win with romp over Storm
1078Bearcats tennis takes third at North Platte
1032Tennis players to support diabetes group
1015Gering tennis opens at home with Scottsbluff/Alliance triangular
917Albright headed for national derby
600Bearcats, Bulldogs shoot team bests, earn first, second at Gering meet
8042012 Scotts Bluff County Fair - Mud Bog and ATV Racing
620Gering Basketball teams participate in East/West Shootout
722High Octane Ethanol Fuels Championship for Oder
1107Community invited to ‘Spring Up’ Bluff
617Gering netters end three-game winning streak
566Bulldogs' rally fest ends with 27-24 victory
1111All Points West: Officials finally got it right
1012Bulldogs bounce back in Douglas game
999All Points West: Have no fear in the year of Ameer
1007Gering relays, Scottsbluff's Maag, Worden tops at Best in the West Classic
827Ogallala spoils Gering finale
Most Read Sports 2012
3738Mitchell track off to a strong start
3592Morrill baseball back in business
2893Rivals make good friends, better training partners
2803Mendoza spirit lives on in softball tournament
2457Raising the bar high
2426Gering breaks two records at Chadron: Track season gets underway at Chadron Indoor Meet
2405Kizzire and Kautz take first place
2243Gering wrestling builds on experience
2242Doing the heavy lifting
2139Bulldogs basketball ready to run Class B gauntlet
2121Gering girls’ soccer team creating team first attitude
1974Morrill Lions move to eight-man offers opportunity
1966Gering resident lives his dream
1894All Points West: Time to get tough Huskers
1883Gering Boys’ soccer builds foundation
1881Mud Volleyball has another wildly successful year
1870Bearcat coach nears finish line
1860All Points West: We’ll miss 2016 seniors
1849All Points West: Deter gave us reason to golf
1838Scottsbluff hopes to repeat as state champs
Most Read Sports 2011
3738Mitchell track off to a strong start
3592Morrill baseball back in business
2893Rivals make good friends, better training partners
2803Mendoza spirit lives on in softball tournament
2457Raising the bar high
2426Gering breaks two records at Chadron: Track season gets underway at Chadron Indoor Meet
2405Kizzire and Kautz take first place
2243Gering wrestling builds on experience
2242Doing the heavy lifting
2139Bulldogs basketball ready to run Class B gauntlet
2121Gering girls’ soccer team creating team first attitude
1974Morrill Lions move to eight-man offers opportunity
1966Gering resident lives his dream
1894All Points West: Time to get tough Huskers
1883Gering Boys’ soccer builds foundation
1881Mud Volleyball has another wildly successful year
1870Bearcat coach nears finish line
1860All Points West: We’ll miss 2016 seniors
1849All Points West: Deter gave us reason to golf
1838Scottsbluff hopes to repeat as state champs
Platte Valley Companies
Fresh Foods
American Legacy
Spectrum Photo
Kendell Henderson
= = = Platte Valley Companies' = = =
Sports Page

Check out the
Gering Bulldogs on